Mekatronik

Bölüm Adı Elektronik ve Otomasyon
Program Adı Mekatronik
Program Tanıtımı Çağımızın yeni ve popüler bilimi olarak kabul edilen mekatronik, makine, elektrik–elektronik ve bilgisayar mühendisliğinin evliliğinden doğan; yazılım ve kontrol mühendisliği konularını da aynı çatı altında toplayan disiplinlerarası bir kavramdır. Akıllı makineler tasarlamak üzere, tasarım ile süreç ve ürün imalatında, makina mühendisliğinin, elektronik ve bilgisayar ile sıkı kaynaşması olarak da ifade edilebilen mekatroniğin kapsamı, mekanik tasarım ve analiz, robotik sistemler, görüntü işleme, kontrol mühendisliği, yapay sinir ağları ve yapay zeka  ile sanal gerçeklik olarak sıralanabilir. Mekatronik yapı elemanları, mekanik sistemler, mekanik sistemin tasarımı, elektronik sistemler, otomasyon sistemler, informatik sistemler, proses sistemleri, mekatronik sistemler ve tasarımı vb. konularda eğitim verilen Mekatronik Programı ile sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir.
Eğitim Süresi ve Başlıca Dersler Eğitim süresi iki yıldır. Başlıca dersler:
Mekatroniğin Temelleri, Bilgisayar Destekli Çizim, CNC Teknolojisi, Hidrolik Pnömatik Sistemler, Endüstriyel Robotlar, Esnek Üretim Sistemleri, Mekanizmalar, Elektromekanik Kontrol, Elektrik Motorları ve Sürücüleri, Analog Elektronik, Sayısal Elektronik, Mikrodenetleyiciler v.b.
Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Çalışma Alanları Mezun öğrenciler mekatronik ile ilgili tüm üretim proseslerinde tekniker olarak çalışabilmektedir. Ayrıca mekatronik araştırma geliştirme, ürün tasarımı (elektrik elektronik mekanik yazılım), imalatı, kalite kontrolü ve bakım alanlarında mezunlarımız iş bulmaktadırlar. Başlıca sektörler:
Bilgisayar destekli tasarım ve üretim
Kontrol ve akıllı kontrol sistemleri
Robotik ve Otomasyon tabanlı üretim
Mikroelektronik sistemler ve iletişim sistemleri
Otomotiv sistemleri
Havacılık ve uzay uygulamaları
Biyomedikal Uygulamalar
Bilgisayar Donanımı ve Yazılım Endüstrisi v.b.
Programın İlgi Alanları ve Amaçları Endüstriyel elektronik olup ülkemize nitelikli endüstriyel mekatronik teknikeri yetiştirmektir.
Programda Verilen Eğitimin İçeriği Eğitim teorik ve laboratuvarlarda pratik eğitime dayanmaktadır.
Kuruluş Yılı 2014

 

155_1.jpg

155_2.jpg

Eklenme tarihi :18.11.2022 12:30:40
Son güncelleme : 21.11.2022 16:35:39